Choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, albowiem jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest często bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w istocie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie https://www.fundacjapauza.pl/kat/fundacja/

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Kacperski 2021-04-11

Niezadługo zawołał Hanię o kończynę, przetrwał ratyfikowany z euforią również po ożenku wywiózł ją do Warszawy, dokąd otrzymałeś robotę w Sztabie Publicznym Armia Polskiego.

Top